Σχολική κοινότητα Γενικού Λυκείου Νεοχωρίου

12 Σεπτεμβρίου 2023

Ως μέλος της σχολικής μας κοινότητας αποδέχομαι τις παρακάτω αρχές και τις εφαρμόζω:

Έρχομαι έγκαιρα στο Σχολείο, και συμμετέχω στην πρωινή συγκέντρωση για την προσευχή και τις ανακοινώσεις.

Τα μαθήματά μου και η προσπάθειά μου σ’ αυτά είναι το κύριο έργο μου. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος δεν ενοχλώ και συμμετέχω ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στα διαλείμματα βγαίνω έξω από την αίθουσα και δεν καθυστερώ όταν χτυπήσει το κουδούνι για «μέσα».

Πιστεύω στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια, σέβομαι και με κανένα τρόπο δεν προσβάλλω τον άλλον, ούτε χρησιμοποιώ βία.

Δείχνω καλοσύνη, ευγένεια και δεν χρησιμοποιώ απρεπείς λέξεις ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.

Εργάζομαι συνεργατικά, σέβομαι τις αποφάσεις της πλειοψηφίας και αναπτύσσω σχέσεις φιλίας και αλληλεγγύης.

Προσέχω στο σχολικό χώρο για να μη βάλω σε κίνδυνο την ασφάλεια και τη σωματική ακεραιότητα τόσο τη δική μου όσο και των συμμαθητών μου.

Δεν απομακρύνομαι κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων ή των κενών ωρών διδασκαλίας από το προαύλιο, ούτε χρησιμοποιώ “τροχοφόρα…” μέσα στην αυλή .

Φροντίζω την υγεία μου, την ατομική μου καθαριότητα και διατηρώ καθαρό το σχολείο, τον εξοπλισμό και τα μέσα διδασκαλίας (προαύλιο, αίθουσες, κοινόχρηστους χώρους, τουαλέτες, θρανία, πίνακες, καθίσματα, τοίχους, εποπτικά μέσα διδασκαλίας, κ.λ.π.) .

Επιλέγω να ντύνομαι όπως θέλω, χωρίς όμως ακρότητες.

Συμμετέχω στις εορτές, στις εκδηλώσεις, στις δράσεις καθώς και στα εκπαιδευτικά προγράμματα που διοργανώνει το Σχολείο.

Συνεργάζομαι με τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματός μου.

Απευθύνομαι στους εφημερεύοντες καθηγητές για οποιοδήποτε θέμα κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων.

Δεν έχω μαζί μου αντικείμενα αξίας, κινητό τηλέφωνο, ηχείο ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές. Αν χρειαστώ τηλέφωνο, μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο του σχολείου.

Σέβομαι τους καθηγητές και τις καθηγήτριες και συμμορφώνομαι με τις υποδείξεις τους.

Δεν λείπω από το σχολείο :

 Η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.

 Δεδομένης της υποχρέωσης των υπεύθυνων καθηγητών / τριών και του Διευθυντή του σχολείου να ενημερώνουν άμεσα τους κηδεμόνες για τις απουσίες των μαθητών /τριών και της υποχρέωσης των κηδεμόνων να ενημερώνουν το σχολείο για τους λόγους απουσίας των μαθητών/τριων, κατά το χαρακτηρισμό της φοίτησης οι απουσίες δεν διακρίνονται σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες.

 Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/μαθητριών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114).

 Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή/τριας που σημείωσε πάνω από εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες. Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι/ες να επαναλάβουν τη φοίτηση τους στην ίδια τάξη.